Ukrainian (Ukraine)Russian (CIS)

Каталізатори (рос. катализаторы, англ. catalysts, нім. Katalysatoren, Kontaktkatalysatoren, Kontakt(stoffe) m pl) — речовини, що змінюють швидкість хімічної реакці, а самі залишаються хімічно й кількісно незмінними.
Автомобільні каталізатори - це елемент вихлопної системи автомобіля, що призначений для приведення вихлопних газів автомобіля до екологічно чистих норм. Каталізатор розташований або на прийомній трубі, або відразу після неї. Усередині корпуса каталітичного нейтралізатора знаходиться керамічна сотова конструкція.

zbir5 zbir4

Соти в каталізаторі потрібні для того, щоб збільшити площу контакту вихлопних газів з поверхнею. Залишки, що не догоріли (CO, CH, NO) дотикаючись поверхні каталітичного шару, окисляються до кінця киснем, присутнім у вихлопних газах. У результаті реакції виділяється тепло, що розігріває каталізатор і, тим самим, активізується реакція окислювання. Каталізатори є обов'язковими для всіх сучасних автомобілів. 
Каталізатори бувають двох типів - керамічні або металеві.

keramika keram_rozriz1

Керамічні каталізатори є більше поширені через свою низьку ціну, проте вони частіше ламаються і знищуються. Наприклад від удару або якщо на розпечений під час руху каталізатор потрапить вода з калюжі. Так само зруйнувати керамічний каталізатор можуть неполадки системи запалювання двигуна. Відбувається це через те що під час невдалого пуску мотора, незгорілий бензин накопичується у випускному тракті. Коли автомобіль, нарешті, заводиться, у каталізаторі відбувається вибух і керамічні стільники не витримують і розсипаються. Металевий каталізатор щодо цього більше надійний. 

 
Платина:
Палладій:
Родій:
Designed by ARDESIGN
© 2010 katality.com.ua